Ofseta druka piedāvā asus, skaidrus attēlus un joprojām ir dominējošā drukas metode. Ofseta drukas vēsture ir diezgan interesanta un aizved mūs pāris gadsimtus senā pagātnē.
Kad ofseta drukas tehnika pirmo reizi tika izmantota drukas iekārtā tā revolucionizēja visu drukas industriju. Pirms ofseta drukas izmantošanas attēlu reprodukcija bija ļoti grūts, dārgs un laikietilpīgs process.
Ir divi ofseta drukas veidi – Lokšņu druka, kurā atsevišķas loksnes tiek ievietotas drukas mašīnā, un Rotācijas druka, kura attēlu drukā no lieliem ruļļiem…
Ir vairākas drukas metodes kuras var izmantot un ofseta druka ir viena no tām. Šī metode ir labākā izvēle dažās situācijās, bet ne vienmēr tā ir pareizā izvēle. Tehnoloģiju attīstības rezultātā modernas iespiedmašīnas ir padarījušas drukas procesu mazāk darbietilpīgu, un mūsdienās ofseta drukas cena ir konkurētspējīga.
Priekš uzņēmumiem, kuri vēlas lai viņu zīmola identitāte, produkts vai pakalpojums izceļas, ofseta UV druka ir piemērotākais risinājums.
Ofseta drukas vēsture ved mūs atpakaļ uz astoņpadsmito gadsimtu…
Ofseta drukas vēsture sākas 1798 gadā, kad Minhenes iedzīvotājs vārdā Alois Senefelders izmantojot akmeņus sāka reproducēt attēlus, kuri bija kvalitatīvāki nekā citu tā laika piedāvāto metožu produkti. Alois izmantoja akmeņus, kuri bija ieskicēti ar taukainu substanci, kuru pēcāk tika noskaloti ar ūdens strūklu. Pirmo ofseta drukas izstrādājumu izgatavošana prasīja gana daudz laika un pūļu.
Senefelders ofseta druku atklāja nejauši. Kamēr viņš pulēja akmens plāksni, viņa māte palūdza izrakstīt vekseli priekš strādnieka. Tā kā tajā brīdī viņam nebija nekā uz kā rakstīt, viņš uzrakstīja vekseli uz akmens. Tad viņš iedomājās uzliet skābi virsū vietai kur viņš bija uzrakstījis. Pēc pāris minūtēm, neaprakstītā akmens daļa bija nedaudz noēdusies, atstājot rakstīto viegli paaugstinātu.
1801 gada 20. jūnijā Senefelders saņēma Britu patentu nr.2518 par “Jaunu metodi un procesu kā veikt druku uz papīra, lina, kokvilnas un citiem izstrādājumiem”
Kad Ofseta drukas procesā sāka izmantot profesionālas drukas mašīnas?
Jau kopš ofseta drukas sākuma šī metode ir vienmēr bijusi ļoti populāra. Tas tā ir, jo mākslasdarbi varēja tikt reproducēti lieliskā kvalitātē par mazām izmaksām. Pirms litogrāfijas druka tika izgudrota mākslasdarbu reprodukcija prasīja daudz laika un pūļu, un rezultāti nebija ne tuvu oriģinālam.
Ofseta drukas popularitāte ātri auga tiklīdz šo metodi izmantoja drukas mašīnas, tā tas turpinājās arī 19. un 20. gadsimtā. Beidzot bija iespējams veidot attēlu reprodukcijas īsā laikā un bez sevišķi lielas piepūles.
Kā notiek Ofseta drukas process?
Ofseta drukas vēsture parāda to, ka laika gaitā šī tehnika ir nedaudz mainījusies. Mūsdienās ofseta drukas procesā tiek izmantotas iespiedformas, no kurām vēlamais attēls tiek pārcelts uz gumijas segas, kura, savukārt, tiek apvīta ap cilindru. No cilindra attēls tiek pārnests uz papīru, kas ievietots iespiedmašīnā.
Vai šo metodi izmanto mūsdienās?
Vairums profesionālu tipogrāfiju izmanto šo drukas metodi, un tā ir viena no vadošajām drukas metodēm, ja nepieciešams drukāt attēlus. Mūsdienās ofseta druka ir pieprasīta un populāra drukas metode.
Kādas izmaiņas ir notikušas gadu gaitā?
Ofseta drukas tehnika laika gaitā ir piedzīvojusi vairākas izmaiņas. Akmeņus aizstāja plāksnes, un mūsdienās speciālas gumijas segas racionalizē procesu un padara vienkāršu perfekta attēla izdruku. Iespiedmašīnas vairs nedarbina tvaiks, bet gan elektrība, un tehnika pēdējā gadsimta laikā ir strauji attīstījusies.
Kura ir pirmā drukas mašīna, kas izmanto Ofseta drukas procesu?
Pirmo drukas mašīnu, kura izmantoja ofseta druka procesu izgatavoja Ira Washington Rubels 1903 gada beigās. Rubels pamanīja, ka abas papīra abas puses tiek apdrukātas, viena no plātnēm un otra no preses segas. Šī metode ir izmantota arī agrāk, bet ne tādos apmēros. Rubela pirmo ofseta drukas mašīnu izmantoja viņa Ņujorkas fabrikā.