Ofseta druka, saukta arī par ofseta litogrāfiju, ir plaši izplatīta drukas tehnika kurā uz iespiedformas uzklāts ofseta krāsas attēls tiek pārnests uz ofseta gumijas cilindriem un tad tas tiek pārnests uz papīru vai citu materiālu. Izmantojot ofseta druku iespējams nodrukāt daudz un dažādus produktus kā – kārtis, bukletus, brošūras, plakātus, grāmatas, žurnālus u.c..
Kā ofseta druka darbojas?
Pilnais ofseta drukas procesa nosaukums ir ofseta litogrāfija. Abi vārdi apzīmē daļu no kopējā procesa.- Litogrāfija ir drukas process kurā drukas attēla un fona laukums tiek uzklāts uz iespiedformas. Tas nozīmē, ka virsma no kuras jūs drukājat ir pilnīgi plakana. Tas ir iespējams, pateicoties, ļoti noderīgam ķīmijas principam: ofseta krāsas tinte ir eļļaina viela, kas nozīmē, ka tā atgrūž ūdeni. Ja jūs varat radīt virsmu, kurā dažas tās daļas tiek noklātas ar plānu ūdens slāni, tās atgrūdīs krāsu. Virsmas segmentiem uz kuriem ir plānots drukāt attēlu vajadzētu būt lipofiliskiem (vai oleofīliem) – tādi kas uzsūc krāsu – bet segmentiem kuriem jāpaliek neapdrukātiem jābūt hidrofiliem – tādiem kas atgrūž eļļu un uzsūc ūdeni. Dažas ofseta litogrāfijas iespiedmašīnas neizmanto ūdens bāzes slāpēšanas sistēmas, bet tā vietā izmanto iespiedformas ar silikona kārtu, kas atgrūž tinti. Šādas ofseta iespiedmašīnas dēvē par sausajām vai bezūdens.
- Ofsets apzīmē faktu, ka attēls netiek pa tiešo pārcelts no litogrāfijas iespiedformas uz papīru. Tā vietā uz iespiedformas uzklāts ofset krāsas attēls tiek pārnests uz ofseta gumijas cilindriem un tad tas tiek pārnests uz papīru vai citu materiālu.
Ofseta drukas priekšrocības:
- Ofseta druka ir labākais variants, ja nepieciešams drukāt lielos apjomos, vai ja nepieciešams iespējami labākais rezultāts.
- Ofseta drukā drukāti attēli ne tikai ir kvalitatīvāki, bet drukājot lielā daudzumā tas arī jums izmaksās mazāk. Jo vairāk drukas produkti jums nepieciešami, jo zemākas būs izmaksas uz vienu vienību.
- Izmantojot ofseta druku ir iespējams izmantot plašāku krāsu un papīru klāstu.